Katuseraha kui altkäemaks valijatele

Igal aastal on riigieelarve menetlemisel riigikogus üks huvitav episood: asutakse regionaalseid investeeringuid ehk katuseraha jagama. Sel aastal on erakondadel tervikuna ära jagada neli miljonit eurot ehk saadiku kohta ligikaudu 39 600 eurot. Riigikogu liige ise otsustab, kas ta soovib katuseraha n-ö kasutada või mitte.

Riigieelarve menetlemisel saavad saadikud teha sellesse ettepanekuid, millest üldjuhul sõidab aga koalitsioon oma teerulliga kärmelt üle. Mingis mõttes on katuseraha opositsioonierakondadele nagu õlekõrs riigieelarve menetlemisel lõpuks ka sisuliselt kaasa rääkida. See on paljudele pakkumine, millest ei saa keelduda. Teatud küsimused saaks ometi lahendatud ka suurema kaasamisega riigieelarve menetlemisse.

Saadiku jaoks on tegu ahvatleva pakkumisega, sest on päriselt võimalus eelarverahaga mõnda abi vajavat asutust toetada, isegi kui see on loomult ebamoraalne. Kui vastav toetus suunatakse oma valimisringkonda ja/või kaudselt endaga seotud juriidilistele isikutele, on ju tegemist kõige pesuehtsama häälte ostmisega. Katuseraha on sisuliselt altkäemaks, millega tekitatakse tänuvõlga ja mõjutatakse inimesi enda või oma erakonna poolt hääletama. Kui arvestada riigikogu liikme tasu suurust, suudaksid nad meelepäraseid vabaühendusi toetada ka oma palgast.

Aastate jooksul on otsitud lahendusi, kuidas regionaalsete investeeringute teema suunata õigele rajale. 2017. aastal otsustas näiteks Vabaerakond selle paigutada MTÜsse Eesti Külaliikumine Kodukant, millest said vabaühendused taotleda raha kohalike kogukondade arendamiseks.

2018. aastal opositsioonis olles tegi Reformierakond ettepaneku suunata katuseraha omavalitsuste tasandusfondi, kust seda oleks jagama hakatud rahandusministeeriumis välja töötatud kriteeriumite alusel. Nüüd, võimul olles on ettepanek juba meelest läinud.

Korruptsioonivaba Eesti tegi aga riigikogu valimisi silmas pidades poliitikutele ettepaneku, et kodanikuühiskonda toetataks läbipaistvalt ja kõikidele arusaadavatel tingimustel ning igasügisese korduma kippuva keskustelu põhjustamise asemel soovitasid nad katuseraha eelarve suunata asutustele, kes jagavad rahastuse vabaühendustele vastavalt enne kokkulepitud tingimustele ning kes kontrollivad rahastuse eesmärgipärast kasutamist.

Visioon regionaalsete investeeringute kasutamiseks mõistlikel alustel oleks justkui olemas, kuid muutusi pole kuskilt näha. Järelikult on riigikogul aeg ebamoraalne häälteostmine lõpetada. Vabaühenduste toetamiseks aga suunata riigieelarvest kindel summa juba olemasolevatele erapooletutele organisatsioonidele, kes siis jagavad toetusi õiglaselt ja selgetel alustel.

  • Kuula saadet Avatud Kaartidega, kus oli teemaks katuserahad. Kliki SIIN!  
  • Loe Delfist ülevaadet katuserahade jagamise kohta. Kliki SIIN
  • Näide katuserahade jagamisest. Kliki SIIN!

foto: Vahur Kollom
Tartu Postimees, 23.november 2022, "Vahur Kollom: katuseraha kui altkäemaks valijatele"