Tegevus Tartu linnavolikogus

Kandideerides Tartu linnavolikokku tõin välja kolm põhiteemat, mille eest lubasin seista: taskukohane lasteaia kohatasu, kaasamine ja linnaruumi planeerimine.

1. Taskukohane lasteaia kohatasu

20. jaanuaril 2022.a külmutas Tartu Linnavolikogu lasteaia kohatasu. Tegemist oli eelnõuga, millesse kaasati ka petitsioon “Peatame kohatasu tõusu Tartu lasteaedades”, millele andsid allkirja 746 tartlast. Võitlesin aastaid lasteaia kohatasu külmutamise eest ja sain ka valimislubadusena asja realiseeritud.

Kuid teemat ma volikogus ära ei unustanud ja eelarvestrateegia menetlemise käigus küsisin 7.novembril 2024.a istungil abilinnapealt lasteaia kohatasu kohta. Väidetavalt on tegu poliitilise otsuse kohaga. Hinnatõusud ja tehtavad investeeringud avaldavad linnaeelarvele suurt survet ja lasteaia kohatasu küsimus jääb järjekordselt poliitilisse tõmbetuulde ja vastuse saame alles pärast valimisi.

2. Kaasamine

Tartu linna arengukava 2023. aasta ülesannete täitmise aruandest selgus, et elanike rahulolu osalemisvõimalustega linnaarengu ja -planeerimise küsimuste üle otsustamisel on vähenenud. Ainult 24 protsenti küsitletutest on sellega rahul.

Kaasamise küsimuse eest olen korduvalt volikogus seisnud. Olgu see siis planeeringute menetlemisel komisjonides või volikogus või avalikel väljapanekul olnud planeeringute osas. Tartu linna arengukavasse minu poolt tehtud ettepanekud puudutasid peamiselt kaasamise küsimusi. Võibolla kõige parema tulemuse oma valimislubaduse täitmise osas andis ettevõtjate kaitseks esitatud arupärimine.

9. novembril 2023. a esitasin Tartu linnavolikogus linnavalitsusele arupärimise ettevõtjate kaasamisega seoses. 1. novembril 2023. a toimus Tartu linnavolikogu majanduskomisjoni koosolek, kus oli üheks teemaks tasu kehtestamine toidukohtade välialadele, et täita selle abil linnaeelarvet. Komisjonis esitasin küsimuse, kas ettevõtjate käest ka eelnevalt küsiti nende arvamust ja kaasati miskitmoodi määruse eelnõu menetlemise juurde. Ettevõtluse arengu osakonna juhataja väitis oma vastuses, et ettevõtjate ainus sõnum saab kaasamise korral olema, et nad soovivad maksta null eurot. Sellise suhtumise peale pidasin vajalikuks reageerida ning esitasin abilinnapeale arupärimise, kuidas ettevõtjaid üleüldse kaasatakse. Peale arupärimise esitamist toimuski linnavalitsuse ja ettevõtjate vahel ühine koosolek, kus arutati peale tasude ka teiste küsimuste üle. Samuti langes eelnõus algselt märgitud kohvikute välialadele ettenähtud tasu kordades allapoole.

3. Linnaruumi planeerimine

Planeerimise küsimustes saab opositsioon volikogus ainult suurt lärmi lüüa ja nügida planeerimist paremas suunas. Sisuliselt teeb koalitsioon ikka otsuse ära ja niimoodi see ka jääb.

Kuid siiski toon esile ühe olulise teema, mis seondub kahtlemata ka planeerimisega. Nimelt esitasin arupärimise põhjapoolse ümbersõiduga seoses ja soovisin teada, mida linn on selle investeeringu saamiseks reaalselt teinud. Tartu linnas on tihti juhitud tähelepanu suurenenud sõidukite sissevoolule naaberomavalitsustest ja liikluskoormusele tervikuna. Parkimistingimuste karmistamine ei ole siiski võluvits, mis probleemid lahendab. Üks vahend liikluskoormuse vähendamiseks, sealhulgas uue parkimispoliitika rakendamiseks Tartus, on liikluse ümbersuunamine. Tehtud loenduse järgi läbivad Narva maanteed ja Aruküla teed ühes kalendrikuus kokku ligikaudu 2,2 miljonit sõidukit. Raadi-Kruusamäe elanikuna puutun ma igapäevaselt selle liikluskoormuse ja müraga kokku. Põhjapoolse ümbersõidu realiseerimine selle esmases mahus, sealhulgas Tiksoja silla ehitamine, vähendab oluliselt eespool mainitud tänavate liikluskoormust ja liiklusest tekkivat müra. 

Kahtlemata võtsin ma korduvalt sõna kultuurikeskuse Siuru rajamise suhtes. Mulle iseenesest ei meeldi, kui 21.sajandil parki ehitatakse. Küsimus on selles, mis juhtub siis, kui kultuurikeskuse ehitamine läheb planeeritust kallimaks. Kas Siuru suudab ennast tulevikus ise edukalt ära majandada? Need on igati õigustatud küsimused. Aeg annab arutust.

Minu arvates on linna planeerimine tihti vastuolus arengukavas seatud eesmärkidega ja seda eelkõige selles osas, mis puudutab rohelist planeerimist ja kliimamuutuste mõju vähendamist.

Tegevus Tartu linnavolikogus

Alates 15. septembrist 2023. a kuni 31. märtsini 2025. a olin Tartu linnavolikogu liige. Võtsin osa kõikidest komisjonide koosolekutest ja volikogu istungitest ning olin seal aktiivne. Esitasin volikogus neli arupärimist: 1. Arupärimine ettevõtjate kaasamisega seoses; 2.Arupärimine põhjapoolse ümbersõiduga seoses; 3.Arupärimine talvise lumehoolduse kohta; 4. Arupärimine Tartu linna tulubaasi suurendamise kohta.

Eraldi pean välja tooma volikogu rahanduskomisjonis toimetamise, sest pidasin selle kohta oma koduleheküljel eraldi blogi. Täpselt samamoodi olin aktiivne Tartut puudutavate küsimuste kajastamisel meedias. Kõik artiklid on kajastatud täies mahus ka minu koduleheküljel (blogi).

Kuula ja vaata ka kõne Tartu linnavolikogus vabaerakondlasena. Klikka! 

Teised aruanded valijale

https://vahurkollom.ee/et/jaanuar-tartu-linnavolikogus 

https://vahurkollom.ee/et/kevadkuu-tartu-linnavolikogus

https://vahurkollom.ee/et/september-tartu-linnavolikogus

https://vahurkollom.ee/et/2024-aasta-volikogus