Ettepanekud Tartu linna arengukavasse

  • Kaasamiskava peab 2024. aastal juba olemas olema!
  • Kas rahvaküsitlustele ja rahvaalgatustele antakse suurem roll?
  • Kas kaasamise osas parandatakse ka volikogu töökvaliteeti? 
  • Kus on ajalised mõõdikud, millal arengukavas märgitud tegevused läbi viiakse?
Märgin ära, et isiklikult suhtun avalikule väljapanekule pandud asjadele ettepanekute tegemisse suhteliselt skeptiliselt. Peamiselt näeme nende ettepanekute taga hiljem linnavalitsuse kommentaari "Mitte arvestada." On näiteid, kus puudustele arengukavas juhitakse tähelepanu juba volikogu komisjonides, kuid nendega ei arvestata. 

Seekord tegin siiski oma ettepanekud kaasamise osas. Loe lähemalt:

"Lugupeetud arengukava koostajad

Kaasamiskava ehk kõikide huvigruppide kaasamispõhimõtete väljatöötamine ja tööle rakendamine poliitika kujundamise eri etappides on kahtlemata samm õiges suunas. Teisalt pean ära märkima, et kaasamiskava peab aastal 2024 juba olemas olema ja rakendatud. Selle punkti puhul ei saa me oodata aastani 2035, vaid arengukavas võib eesmärgil ja tegevusel olla ka ajaline määratlus ehk millal kaasamiskava koostatakse.

Linlaste osaluse suurendamine linnajuhtimises ja kaasava eelarve võimaluste arendamine on kahtlemata vajalik. Kas linlaste osaluse suurendamine linnajuhtimises sisaldab endas ka rahvaküsitlustele ja rahvaalgatustele suurema rolli andmist?

Linlaste osalust saab suurendada ka nende poolt valitud volinike osaluse suurendamisega näiteks linnaeelarve menetlemisel. Tänasel päeval ei saa opositsiooni esindajad sisuliselt linnaeelarve üle otsustamisel osaleda. On antud võimalus kaasa rääkida ja hääletada linnaeelarve poolt või vastu, kuid see ei ole sisuline kaasamine. Opositsiooni tehtud ettepanekutega sisuliselt ei arvestata. Sealhulgas ei ole opositsioon ka linnaeelarve menetlemisel volikogus info valdamise osas võrdses olukorras. Teen ettepaneku lisada arengukavasse kaasamise alla ka ühe eesmärgina ja tegevusena volikogu töökvaliteedi parandamise, suurendades volikogu opositsiooni liikmete osalust otsuste tegemisel.

Juhin tähelepanu, et arengukavas võiks paljude tegevuste juures olla ka ajaline mõõdik, millal vastavad tegevused läbi viiakse."


foto: Vahur Kollom