Miks me ei kasuta pakutud võimalusi?

Sel aastal on Eestis ilmavalgust näinud kaks huvitavat analüüsi, millest üks on arenguseire keskuse koostatud «Eesti majanduse arengut toetavate ettepanekute analüüs» ja teine konkurentsivõime eksperdikogu raport «Eesti majanduse olukord ja väljavaated».

Arenguseire keskuse analüüsis tõsteti ühe lahendamist vajava probleemina esile piirkondliku ebavõrdsuse suurenemise Eestis. Mõlemas analüüsis oli regionaalse arengu tasakaalustamise üks soovitusi jagada Eesti kaheks Euroopa Liidu NUTS 2 taseme regiooniks. Arenguseire keskuse analüüsis märgiti ära ka piirkonnad: pealinnaregioon (Harjumaa koos Tallinnaga) ning ülejäänud Eesti. Samuti rõhutati, et Eesti võiks pöörduda selle ettepanekuga Euroopa Komisjoni poole ja olla juba perioodil 2028−2034 kaheks piirkonnaks jaotatatud. 

Miks see on vajalik? Mahajäänud regioonide tulutaseme ühtlustamiseks rakendatakse Euroopa Liidu ühtekuuluvuspoliitikat ning sellega seotud ühtekuuluvusfondide raha. Piirkonna tulutasemest oleneb Euroopa Liidu toetuse maksimaalne määr: enam arenenud regioonidele 40 protsenti, siirderegioonidele 60 protsenti ning vähem arenenud regioonidele 85 protsenti. Tulutaseme määramise alus on aga SKP ühe inimese kohta piirkonnas.

Konkurentsivõime eksperdikogu raporti järgi on järgmise rahastusperioodi alguseks 2028. aastal Eesti tulutase tõenäoliselt juba üle 90 protsendi Euroopa Liidu keskmisest. Samal ajal Harjumaalt väljapoole jääv ala on väga madala tulutasemega ja kuuluks ka edaspidi vähem arenenud piirkondade hulka.

Raportis juhiti tähelepanu, et väljapoole Harjumaad suunatud ühtekuuluvusfondi raha on võimalik kasutada väiksema omarahastusega. Lihtsamalt öeldes oleks regiooni «ülejäänud Eesti» omafinantseering sel juhul 15 protsenti.

Riigikontroll on juba varem juhtinud tähelepanu, et riik ei suuda eurotoetusi ära kasutada. Väiksem omafinantseering annab ka lisatõuke toetuste kasutamiseks ja elavdab majandust kuldsest ringist väljaspool.

Väidetavalt on veel ainult Eesti ja Läti Kesk- ja Ida-Euroopa uutest liikmesriikidest need, kellel ei ole NUTS 2 tasemel regionaalset liigendatust.

Kaul Nurm tegi juba 2018. aastal ettepaneku jagada Eesti Euroopa Liidu toetuste taotlemisel ja rakendamisel kaheks piirkonnaks. Jääb täiesti arusaamatuks, miks me oleme siiamaani jätnud pakutud võimaluse kasutamata!

Soovitan otsustajatel ekspertide arvamust kuulda võtta ja aidata kaasa regionaalse ebavõrdsuse vähendamisele Eestis. Sealhulgas võidaks sellest liigendamisest ka Tartu linn.


foto: slaid Eesti majanduse arengut toetavate ettepanekute analüüsist.