Säästlik ja lihtne riik

Vabaerakond esitas sel aastal Riigikogus Vabariigi Valitsuse seaduse muutmise seaduse eelnõu, millega soovitakse vähendada kulutusi riigi valitsemisele. Valitsuse liikmete ja nende nõunike arvu vähendamise tulemusena on võimalik kokku hoida maksumaksja raha 450 000 eurot ühes aastas.

Tegemist on peaaegu poolega sellest summast, mida täna kiiremas korras vajavad toetuste näol puuetega lapsed. 20. juuni andis justiitsministeerium oma seisukoha eelnõule ja märkis ära, et kolme ministri palga säästmises seisnev muutmisettepanek on formaalse iseloomuga ja ei kaalu üles sisuliselt töövõimelise valitsuse moodustamise vajadust. Ühtsust ja koostöövõimet on kindlasti vaja, kuid minu teada esindavad valitsuse liikmed eelkõige erineva maailmavaatega valijate huvisid. Praegu tundub, et koalitsiooni maailmavaade on üks - kohtade jagamine valitsuses.   

Kuid vaadake Janek Mäggi kasutegurit? Kas erahuvides rajatava puidurafineerimis-tehasega seotud eriplaneeringu küsimused ja vilkuritega autode saatel mööda Eestimaad ringi sõitmine ongi tema roll? See on kõige ehedam riigi raha raiskamine. Kas koostöövõime tähendab seda, et kõikidel erakondadel peab olema võrdne armee parteisõdureid palgal, kes siis rahva raha eest show’d korraldavad?!

Äkki näitaks kõikidele ametitele head eeskuju ja kaotaks ära mittevajalikud ministriametid. Kas riik peab tõesti paisuma või suudame olla säästlikud ja lihtsad? Seda rahasummat saab kasutada oluliselt otstarbekamalt. Suurendame selle arvelt puuetega laste toetusi või anname lisaraha sünnitusosakondade töö jätkamiseks maakondades.