Tahame rohkem lapsi!

Vähene sündivus, inimeste eluea pikenemine ja tehniline areng on Eesti jaoks tõsised väljakutsed. Lisame siia loetelusse veel tööjõupuuduse ja rahvastiku rände. Tahame või ei taha, kuid peame juba täna mõtlema sellele, kes ja kuidas tagab väärika vananemise. Teine pensionisammas ei kindlusta kahjuks meie vanaduspõlve. Siin saame kindlasti ise palju ära teha ja olulistes ning meid puudutavates küsimustes jõuliselt kaasa rääkida. Rääkides lastest ja perekonna loomisest, siis nii mõnigi tegevus on sellega seoses isegi ülimalt meeldiv, kuid vaatamata sellele ei ole iive Eestis positiivne.

Elukeskkond

Ühiskond peab olema selliselt üles ehitatud, et me soovime perekonna luua. Lapsed tulevad kindlasti armastusest, kuid laste arv ühes perekonnas sõltub juba paljudest teistest asjaoludest, sealhulgas valitsuse suhtumisest. Ikka on ju enne pere loomist või järgmise lapse planeerimist peas vasardamas mõtted, kas ikka suudame neid üleval pidada? Mõnigi kord peame endale tunnistama, et saadavast palgast ei ela me isegi ära, kuidas siis veel suudame lapsed üles kasvatada; kuidas saavad üleüldse hakkama üksikemad, kes kasvatavad rohkem kui ühte last?! Vaadates kinnisvaraturul toimuvat, siis väga paljudel pole isegi lootust endale elamispinda osta või üürida.

Alati pole suured lastetoetused võluvits iibe kasvule. Inimene peab ikka eelkõige ise hakkama saama. Selleks peavad riigis olema ettevõtlikkust toetavad reeglid ja maksusüsteem perekonna jaoks sõbralik. Abikaasade ühisdeklaratsiooni kaotamine ja ebamõistlikult kõrged lasteaia kohatasud on küll halb signaal tulevastele ja praegustele lapsevanematele. Tartus koostati seetõttu isegi rahvaalgatus lasteaia kohatasu lahti sidumiseks alampalgast. Tartu linnavõimu prioriteetidest tingitud otsuste tulemusena on laps tartlaste jaoks kohati nagu luksuskaup. Aga kõiges ei saa süüdistada linnavõimu ega vabariigi valitsust, vaid peame kõik kriitiliselt üle vaatama oma prioriteedid ja tõekspidamised, sest võim kipub olema eelkõige valija nägu.  

Tahe

Uus ajastu on kaasa toonud ka uued kombed. Vabaabielu on populaarne, karjäär on esikohal ning võrdõiguslikkust ja võimalusi ennast realiseerida on rohkem kui kunagi varem. Valikuvabadus on suur. Samuti on suur kiusatus omada kõiki maailma asju, reisida ja lõbutseda. Selleks, et seda kõike endale lubada saaks, peab tegema palju tööd. Kõige selle taustal lükkub pere loomise mõte kaugele tulevikku. Riigi jaoks on statistika karm reaalsus ja üsna varsti on vaja riigis langetada väga negatiivseid otsuseid, et riik sõna otseses mõttes pankrotti ei läheks. Maksumaksjate arv väheneb drastiliselt, kes tulevikus toetab abivajajaid ja hoiab üleval vajalikke riigiasutusi?

Väga palju asju saab alguse inimeste tõekspidamisest ja tahtest luua perekond ning saada lapsi. Teame kõik seda toredat väljendit filmist "Sügis", kus hõigati, et "..ei mina lapsi taha". Naine oli otsuse langetanud ja mehel polnud seal midagi kaasa öelda. Mees ju ei sünnita ja naine pole sünnitusmasin.

Kohati oleme lihtsalt ise nii isekad ja mõtleme ainult iseenda peale. Selles ei ole iseenesest midagi halvasti, kuid seetõttu jääb sündimata tuhandeid lapsi. Ka mina pole andnud ühiskonnale tugevat panust. Olen olnud üks nendest "kuhugi" tormajatest. Jah, ma olen isa, kuid mul puudub klassikaline perekond, kus on naine ja kolm last. Loomulikult olen ma reaalselt oluliselt rohkemaks võimeline ja tean, et peale minu on neid rohkemaks võimelisi inimesi tuhandeid.

Samas vajadust hellitamise ja armastamise järele on märgata plahvatuslikust lemmikloomade arvu kasvust. Isegi Hollywood on aru saanud, et inimeste tõekspidamised on muutunud. Filmis "Boss Beebi" toimus kummaline võitlus lemmikloomade ja imikute vahel. Reaalsus ongi selline, et parimas sünnitamise eas olev naine otsustab võtta hoopis kassi või koera. Muuseas lemmikloomad on vahvad ja sobivad lastega kenasti kokku ning on ustavad kaaslased perekonnale. Tihti aga jäävadki võitjateks lemmikloomad ning lapsi lihtsalt ei sünni. Nõustun, et ei olegi nii lihtne leida ka inimest kellega koos pere luua või ei suudeta lihtsalt hoida olemasolevat. Põhjuseid on mitmesuguseid. Kui aga midagi siiralt tahta, siis see tuleb teie juurde. Aga, et kõik ikka kindel oleks, siis loome selleks viljaka ja soodsa pinnase.

Tahame rohkem!  

Nb! 8. märtsil toimub Tartus Ülikooli kohviku Jazz klubis Vabaerakonna Rännak, kus naistepäeval arutlevad mehed lastega seonduvate teemade üle. Meelelahutuse eest hoolitsevad Lahedad Mutid Lahedalt ja peale üritust pakutakse kohvi ning suupisteid ja on võimalik politiikutele küsimusi esitada. Üritus on tasuta. 
foto: Vahur Kollom