Mõned monumendid alandavad eestlasi

Hetkel on kahtlemata põhiküsimus, et kurjategijad lahkuksid Ukrainast ja sõda lõppeks. Samuti on oluline, mida toob kaasa inflatsioon ja energiahindade tõus sügisel. Koroonast rääkimata. Monumentide küsimus on aga aktuaalne.
Vene sõda Ukraina vastu on nüüd siis suurema tähelepanu alla toonud nõukogude sõjamonumendid. Paljud riigid on otsused monumentide teisaldamiseks langetanud ja käes on aeg ka Eestis nende staatus üle vaadata. Tartu linna palve kaitseministeeriumile ja kultuuriministeeriumile Raadil asuv nõukogude sõjamonument ära viia on teretulnud.

Tartlasena ja Raadi elanikuna olen sinna sattudes alati mõelnud, et miks ei ole vähemalt kompleksi lisatud selgitavat silti mitmes keeles. 

Infotahvel on küll õnneks olemas, kuid asub autoparkla lähistel. 

Sinna on viidud lilli oma lähedaste mälestamiseks või tähistamaks nõukaaegset võidupüha, mis tõi Eestile okupatsiooni, küüditamised ja repressioonid. See Raadi monument on alati tekitanud segaseid tunded ja Eesti Rahva Muuseumi juurde see kahtlemata ei sobi.

Nüüd on õige aeg kõigi punamonumentide saatus üle vaadata. Kui ka mõne asukohta ei ole mingil põhjusel võimalik muuta, siis tuleb sellele lisada selgitav teave. Teatud monumendid alandavad eestlasi ja nende jaoks ei tohi meie avalikus ruumis kohta olla.

foto: Vahur Kollom
Tartu Postimees, 20. mai 2022 "Mõned monumendid alandavad eestlasi