- 26.märtsil tehti riigikogus ajalugu, kui võeti põhiseaduse muudatus vastu kiireloomulisena.
- 33 aastat on iseseisvuse taastamisest möödunud ja see on piisavalt pikk ajavahemik kodakondsuse taotlemiseks.
- Lõimumine oli juba aastaid tagasi täielikult läbi kukkunud.
- Mõnevõrra oli häiriv põhiseaduse muutmise kiireloomulisus vahetult enne kohalikke valimisi.
Kokkuvõtvalt öeldes saavad tänavustel valimistel osaleda Eesti ja ELi kodanikud ning kodakondsuseta elanikud, ülejärgmistest kohalikest valimistest alates aga vaid Eesti ja ELi kodanikud. Kaua tehtud, kaunikene.
Ma olin äärmiselt skeptiline, kas põhiseaduse muutmiseni üleüldse jõutakse. Päevapoliitika ja lähenevad valimised mängivad siin oma rolli. Tegemist oli erakondadeülese otsusega ja selle üle on mul ainult hea meel. Ainult seitse Keskerakonna esindajat olid muudatusele vastu. Nemad ei tundunud lähtuvat Eesti huvidest, vaid lähenevatest kohalikest valimistest ja kohast volikogus.
Ja ma endiselt ei mõista, kuidas saab kolm korda korruptsioonikuriteos süüdimõistetud erakond edasi toimetada ja omada veel viieteistkümne protsendilist valijate toetust.
Eesti iseseisvuse taastamisest on möödunud peaaegu kolmkümmend neli aastat. Täpselt nii palju aastaid oli aega ära õppida eesti keel ja taotleda Eesti kodakondsust. Narva linnapea Katri Raik küll väitis, et lõimumine on täielikult läbi kukkunud ja Eesti venelane on siiralt solvunud. Tänase linnapeana ja tulevase Narva linnapea kandidaadina ta ei saagi ju muud väita. Pragmaatiline ja samas kurb.
Lõimumine oli juba aastaid tagasi täielikult läbi kukkunud. See ei ole enam mingi uudis. Võib-olla on lõimumise üks õnnestunumaid ja paremaid näited on Nublu ja Gameboy Tetrise ühine laul pealkirjaga „für Oksana“. See lähendas erinevaid rahvusi vaatamata vanusele ja tegi väga head reklaami Narva linnale. Sellega said hakkama aga muusikud, mitte ametnikud.
Kui aga lõimumine ei anna soovitud tulemust, siis ongi aeg ära teha jõulised otsused, nagu täielik eestikeelsele õppele üleminek, valimisõiguse piiramine jne. Ma kordan veelkord, 33 aastat on iseseisvuse taastamisest möödunud ja on antud piisavalt pikk ajavahemik kodakondsuse taotlemiseks.
Mõnevõrra oli häiriv põhiseaduse muutmise kiireloomulisus vahetult enne kohalikke valimisi. Esiteks oleks võinud vastav muudatus juba kirjas olla eelmise valitsuse koalitsioonilepingus ja otsus juba langetatud. Hetkel aidati lihtsalt kaasa Keskerakonna muukeelse valijaskonna mobiliseerimisele. Jälle loodi võimalus vastandumiseks, millest võidab eelkõige korruptsioonikuritegudes süüdimõistetud erakond.