VALIJA MEELESPEA

Demokraatia pidupäev ei ole enam kaugel. Juba 11.oktoobril algavad eel- ja e-valimised ning valimispäev on 17. oktoobril.  Saabub hetk, kus saame elanikena avaldada oma seisukohta kohaliku elu küsimustes. Enne valiku tegemist on aga mõistlik ennast kurssi viia toimuvaga. 

TUTVUGE ERAKONDADE JA VALIMISLIITUDE PROGRAMMIDEGA

Erakondade ja valimisliitude reklaamitavad põhisõnumid võivad varjutada teie jaoks olulise teema. Leidke aega ja lugege need valimisprogrammid ka sisuliselt läbi.

KASUTAGE VALIMISKOMPASSI

Postimees Grupp on valmis teinud valimiskompassi. Valimiskompass ainuüksi ei anna täielikku ülevaadet teie eelistuste kohta ja soovitan siiski tutvuda erakondade ja valimisliitude valimisprogrammidega. 

Valimiskompass: https://www.postimees.ee/valimiskompass/

ÄRGE LASKE ENNAST HÄIRIDA STAMPVÄLJENDITEST JA POPULISMIST

Ühiskonnas levitatakse infot, et sinu hääl on raisatud, kui annad oma hääle väikestele erakondadele või valimisliitudele. Ärge laske ennast sellisest väljendist häirida. Mitte kellegi hääl ei lähe kunagi raisku. Vastupidi, teie hääl loeb!

Teine levitatav väljend on, et “tuleb uus ja hullem”. Eestlaslikult nähakse ju kohe negatiivset stsenaariumit. Aga mõelge nüüd natuke pikalt võimul olnud erakondade tegevuse üle. Analüüsige nende eelnevaid lubadusi ja otsuseid. 

Ärge kartke uut ja teistsugust sõnumit ning uusi poliitilisi jõudusid. Nad on tekkinud põhjusega ja viitavad väga selgelt puudustele meie kohalikus elus ja poliitilises süsteemis tervikuna.

Ärge laske ennast segada padupopulistlikest sõnumitest. Süvenege valimisprogrammidesse ja analüüsige, milline on teatud lubaduse reaalne sisu ja vajadusel ka katteallikas. Vajadusel küsige konkreetse kandidaadi käest lisainfot. 

TUTVUGE VALIMISTE KORRALDUSEGA

Eelhääletamine toimub keskuste jaoskondades 11-16. oktoobrini ajavahemikul kell 12.00-20.00.

Elektrooniline hääletamine toimub 11-16. oktoobrini ajavahemikul kell 09.00-20.00. Esmaspäevast kuni neljapäevani on linnas avatud vähemalt üks valimisjaoskond, kus saab hääletada väljaspool oma elukohajärgset valimisringkonda. Reedel, laupäeval ja pühapäeval saab hääletada ainult oma elukohajärgses valimisringkonnas.

Kodus hääletamine toimub valimisnädala reedest pühapäevani. Taotlust selleks saab esitada telefoni teel reedel ja laupäeval kell 12-20 ning pühapäeval kell 9-14. Valimispäeval toimub hääletamine kella 09.00-20.00 elukohajärgses valimisjaoskonnas.

Oluline on märkida, et kohaliku omavalitsuse volikogu valimistel saab osaleda vähemalt 16-aastane isik. 

Vajaliku lisainfo ja e-hääletamise keskkonna leiate siit allolevalt lingilt: 
https://www.valimised.ee/et/kohalikud-valimised-2021 

KOKKUVÕTE

Kõige olulisem on minna valima. Iga hääl loeb! Ärge kartke valikut tehes toetada ka uusi inimesi, erakondi ja valimisliite oma kodukandis. 


Foto allikas: https://www.valimised.ee/et/kohalikud-valimised-2021

foto: Pexels- element-digital