Filtreeri postitusi

Katuseraha kui altkäemaks valijatele

Igal aastal on riigieelarve menetlemisel riigikogus üks huvitav episood: asutakse regionaalseid investeeringuid ehk katuseraha jagama. Sel aastal on erakondadel tervikuna ära jagada neli miljonit eurot ehk saadiku kohta ligikaudu 39 600 eurot. Riigikogu liige ise otsustab, kas ta soovib katuseraha n-ö kasutada või mitte.

Vaadake peeglisse

  • Kriisid kinnitavad, et on unustatud sisuline töö.
  • Kõik riigikogus esindatud erakonnad on kandnud valitsusvastutust, kuid vajalikud otsused on tegemata. 
  • Peamine aur läheb poliitilisele mudamaadlusele, mille eesmärk erakondadel on kinnistada koht riigikogus.

Aeg kärpida kuluhüvitiste kasutamise võimalusi

Riigikogu liikme palk on hetkel 4746 eurot ja 99 senti. Lisaks sellele hüvitatakse saadikutele kuludokumendi alusel nende tööga seotud kulutused kuni 30% ulatuses riigikogu liikme ametipalgast. Kokku on see ligikaudu 1424 eurot. Märkimata ei saa ka jätta asjaolu, et järgmisel aastal tõuseb tõenäoliselt riigikogu liikmete palk veelgi ja sellega seoses suureneb ka kuluhüvitistele eraldatav summa.

Halb näide seadusloomest

Nakkushaiguste ennetamise ja tõrje seaduse (NETS) menetlemise juurde ettevõtjate katusorganisatsioone ei kaasatud. Õiguskantsleri soovitustega uue seaduse menetlemise käigus aga sisuliselt ei arvestatud.

Kas pole mitte pidu katku ajal?

Koroonakriisis tegelevad riigikokku valitud erakonnad tihti asendustegevusega ja omavahelise võimuvõitlusega, mitte kriisi enda juhtimisega ja lahenduste otsimisega. Kuid ei ole märgata koostööd ühise eesmärgi nimel, mis on kirja pandud meie põhiseaduse preambulas. Kusjuures ka sõna "vastutus" ei kajastu mitte kuskil.

Arhiiv